Trasa edukacyjna

Trasa nieczynna do odwołania.

ed1

ed2   ed3

ed4   ed5



ed6   ed7

ed8   ed9

/>

Trasa historyczna retro


Zwiedzanie podziemi z przewodnikiem przy świetle latarek. Na trasie retro wracamy do początków eksploracji podziemi. Cała trasa przy świetle latarek. W słabym świetle możemy obejrzeć podziemne korytarze i wrócić do czasów w których nie było zamontowanych lamp i latarni. Podczas zwiedzania niesamowite historie przekazywane przez przewodnika. Bez filmów. i nowoczesnych rozwiązań multimedialnych. 

przystanrk22.jpg
    

. />

    



 


Trasa powojenne historie-ekstremalna część II

Kontynuacja trasy historycznej tylko przy świetle latarek. Nigdzie nie ma światła stacjonarnego, nie ma wystaw i ekspozycji oraz filmów dokumentalnych. Nie zawiera informacji o budowie i historii obiektu w czasach budowy podczas IIWŚ nie mówi o pracy ludzi w tamtym okresie. Trasa ekstremalna wytyczona jest po tajemniczych korytarzach kompleksu. Rozpoczyna się krótkim streszczeniem  trasy historycznej cz.1. Trasa usytuowana jest szesnaście pięter pod ziemią i ma długość 1500 m. Trasa wiedzie niskimi korytarzami  przebiega przez korytarz wodny: pólnocnymi wysokimi korytarzami do nowo otworzonego chodnika z wapiennymi naciekami. Zwiedzanie z przewodnikiem który prezentuje kompleks Osówka ze strony nieznanej na trasie historycznej. Opowiada o historiach które zdarzyły się po wojnie,, przybliża próby rozwikłania tajemnicy obiektu. Podczas wycieczki dowiecie się Państwo o: poszukiwaniach uranu  w  1953 r, zasypanej wartowni ze skrzynią, pracach studentów na uskoku w 1976 r. o betonowej sztolni nad obecnymi korytarzami, co ukryte jest w szybie pod rumoszem skalnym, o tajemnicy Antona Dalmusa, o strażnikach podziemi podczas powojennych wypraw. Konieczne ciepłe ubranie, dobre nieprzemakalne buty lub buty na zmianę. Część kładek jest pod wodą i płyniemy dziurawą łódką w której gromadzi się woda.. Czas zwiedzania ok 70 min. Dzieci od 8 lat pod opieką rodziców.

tr ex1

 






























Trasa historyczna część I

Główna trasa kompleksu Osówka przy świetle lamp stacjonarnych.Trasa historyczna wytyczona jest po najciekawszych korytarzach, które zdążono wykonać do końca 1944 r. Wiedzie wśród betonowych wartowni, hali z szalunkami oraz betonowym korytarzu technicznym, niskimi sztolniami oraz wielkimi wyrobiskami w skale gnejsowej. Trasa usytuowana jest szesnaście pięter pod ziemią i ma 1200m długości. Podczas zwiedzania prezentowane są filmy dokumentalne. "Geneza II WŚ" oraz "Historia więźniów pracujących w Górach Sowich podczas drążenia sztolni"  oraz film prezentujący część naziemną kompleksu. Zobaczyć można scenki rodzajowe w formie hologramów na ścianach "Praca włoskich minerów"  i "Ostatnia misja 7 maja 1945 r. Na trasie ulokowane są gabloty ze sprzętem "Wyposażenie żołnierzy niemieckich podczas obrony wewnątrz obiektu" " Sprzęt odnaleziony podczas eksploracji w roku 2008" " "Narzędzia używane podczas budowy kompleksu Osówka"  Jest też trójwymiarowe zdjęcie " Armia Schernera w maju 1945 r. w Górach Sowich" I kilkanaście szaf z podswietlanymi zdjęciami pojazdów wojskowych Niemiec i Zwiazku Radzieckiego z czasów wojny 1939-1945. Zwiedzanie odbywa się w obecności przewodnika, który przybliża budowę największej i najbardziej chronionej niemieckiej tajemnicy w Górach Sowich na Dolnym Śląsku. Opowieść Przewodnika kończy się na ostatniej misji niemców w maju 1945 r. Konieczne ciepłe ubrania i dobre nieprzemakalne buty. Czas zwiedzania ok.60 min. Dzieci od 5 lat.

hist1